Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Fajerwerki – zachowaj ostrożność

Data publikacji 29.12.2022

Petardy, rakiety, baterie, rzymskie ognie – zachowajmy ostrożność, używając ich. Większość jest prawidłowo wykonana i oznakowana, ale nieprzestrzeganie wskazanych na opakowaniach zasad korzystania z nich może doprowadzić do wypadku. Aby skok w Nowy Rok 2023 był bezpieczny używajmy fajerwerków w taki sposób, aby nie spowodować zagrożenia.

Aby skok w Nowy 2023 Rok był bezpieczny pamiętajmy, aby korzystać z fajerwerków, petard oraz pozostałych wyrobów pirotechnicznych dostępnych na rynku w sposób właściwy i bezpieczny. Jak już zdecydujemy się na ich zakup, to zróbmy to ze sprawdzonego źródła.

KUPUJESZ – sprawdź, czy:

  1. Obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych (pęknięcia, przerwania, wgniecenia, wybrzuszenia) oraz nie wysypuje się mieszanina pirotechniczna.

  2. Elementy składowe są dobrze ze sobą połączone, nie przesuwają się i nie wypadają.

  3. Lont jest zabezpieczony pomarańczową osłoną lub opakowaniem.

  4. Podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi.

  5. Instrukcja obsługi napisana jest w języku polskim i zawiera co najmniej: informację o sposobie odpalenia oraz niezbędne ostrzeżenia.

UŻYWASZ – pamiętaj:

  1. Upewnij się, że strzelanie w wybranym miejscu i czasie jest dozwolone.

  2. Czytaj instrukcje. Bezwzględnie przestrzegaj zaleceń producenta. Zwróć uwagę na ostrzeżenia.

  3. Zachowaj bezpieczną odległość – jest ona podana w instrukcji obsługi. Nigdy nie pochylaj się nad ładunkiem - stań z boku i trzymaj źródło ognia w wyciągniętej ręce.

  4. Wybierz miejsce, w którym - korzystając z fajerwerków - nie zrobisz nikomu krzywdy i niczego nie zniszczysz. Sprawdź, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne.

  5. Sprzedaż wyrobów pirotechnicznych nieletnim, użytkowanie fajerwerków w sposób niebezpieczny czy zakłócanie porządku zgłoś na Policję.

  6. Gdy doszło do wypadku, wezwij służby ratownicze: straż pożarną, pogotowie.

Nieostrożne obchodzenie się z materiałami wybuchowymi grozi konsekwencjami prawnymi.

Niewłaściwe i nieuprawnione zachowanie może także skutkować odpowiedzialnością określoną w Kodeksie Wykroczeń:

Artykuł 51. § 1. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Artykuł 83. § 1. Kto nieostrożnie obchodzi się z materiałami wybuchowymi, łatwo zapalnymi lub substancjami promieniotwórczymi albo wykracza przeciwko przepisom o wyrobie, sprzedaży, przechowywaniu, używaniu lub przewożeniu takich materiałów, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.

§ 2. W razie popełnienia wykroczenia można orzec przepadek przedmiotów stanowiących przedmiot wykroczenia.

oraz w Ustawie o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym:

Artykuł 37. Kto sprzedaje wyroby pirotechniczne, wyłączone spod koncesjonowania lub broń, na posiadanie której nie jest wymagane pozwolenie, osobom niepełnoletnim, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

 

 

nadkomisarz Maja Piwowarska

Komenda Powiatowa Policji we Wschowie

 

 

 

 

Powrót na górę strony