Aktualności

Jesteś objęty kwarantanną? Skorzystaj z bezpłatnej aplikacji „Kwarantanna domowa”

Data publikacji 13.10.2020

Obserwując sytuację pandemiczną w Polsce z dnia na dzień coraz więcej osób zostaje objętych kwarantanną domową. Wiąże się to z wizytami patroli Policji, które zobowiązane są do sprawdzeń wygenerowanych adresów osób, rodzin objętych izolacją. Aby zapewnić komfort takich sprawdzeń Ministerstwo Cyfryzacji zachęca do korzystania z bezpłatnej aplikacji „Kwarantanna domowa”, którą aktywować można za pomocą numeru telefonu. Wschowscy policjanci informują o takiej możliwości, oferując równocześnie pomoc w razie niemożności wyjścia po sprawunki bądź niezbędne lekarstwa.

Kwarantanna domowa” to aplikacja dostępna do pobrania na telefony w sklepach Google Play oraz App Store. Została stworzona przez Ministerstwo Cyfryzacji po to, aby osoby objęte kwarantanną mogły w miarę możliwości przejść etap 14 - dniowej izolacji bez konieczności wizyt patroli Policji.

Obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dotyczy zdrowych osób, które jednak miały kontakt z chorymi lub podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem. Obejmowani są nią także wszyscy, którzy wjeżdżają do Polski z zagranicy.
Wprowadzona już wiosną tego roku aplikacja jest elementem prewencyjnym w walce z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-Cov-2 (koronawirus) i wywołanej przez niego choroby COVID-19.

Założenia programu umożliwiają potwierdzenie miejsca, w którym przebywa osoba objęta 14 -dniową izolacją. Jest to poniekąd narządzie kontroli pozwalające w sposób łatwy stwierdzenie czy osoby objęte kwarantanną faktycznie stosują się do zasad jakimi są zakaz opuszczania miejsca zgłoszonego na czas odseparowania od społeczeństwa.

Jak to działa?

Wszystkie osoby objęte kwarantanną dostają SMSa zachęcającego do ściągnięcia i zainstalowania aplikacji.

WAŻNE jest to, aby aktywować aplikację w miejscu odbywania kwarantanny, po odebraniu SMSa. Otrzymanie wiadomości to znak, że dane osoby objętej kwarantanną pojawiły się w bazie i zostały prawidłowo zarejestrowane.

System jest połączony z bazą numerów telefonów osób, które zostały objęte kwarantanną.

WAŻNE jest to, że nie ma możliwości by z aplikacji korzystały osoby nieobjęte kwarantanną.

Pamiętajmy o prawidłowości podania numeru telefonu z uwagi na to, że w trakcie pierwszej fali pandemii zdarzały się sytuacje kiedy to podane instytucjom numery kontaktowe były nieprawidłowe.

W razie jakichkolwiek problemów technicznych osoby korzystające z aplikacji mogą zadzwonić na przygotowaną dla nich specjalną infolinię – 22 165 57 44.

Więcej informacji, w tym regulamin uzyskać można na stronie www.gov.pl/kwarantannadomowa

Na tej stronie znajdują się również odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania na temat działania aplikacji, w tym – jak przygotować telefon do jej zainstalowania, jakie dane i jak je wykorzystuje (spokojnie, aplikacja jest bezpieczna – zdjęcia są usuwane po odbyciu kwarantanny), czy co zrobić w przypadku kiedy macie problem z wykonaniem zadania.

Zachęcamy do korzystania z aplikacji, a z naszej strony oferujemy pomoc osobom starszym, niepełnosprawnym, osobom, które z różnych przyczyn nie są w stanie w obecnej sytuacji poradzić sobie z codziennymi sprawunkami bądź zakupem lekarstw.


 

komisarz Maja Piwowarska

Komenda Powiatowa Policji we Wschowie

  • policjanci z ulotkami informacyjnymi "Kwarantanna domowa"
  • policjanci z ulotkami informacyjnymi "Kwarantanna domowa"
  • policjanci z ulotkami informacyjnymi "Kwarantanna domowa"
  • policjanci z ulotkami informacyjnymi "Kwarantanna domowa"
  • policjanci z ulotkami informacyjnymi "Kwarantanna domowa"
  • policjanci z ulotkami informacyjnymi "Kwarantanna domowa"