100 - lecie Naszej Państwowości. 11 listopada 2018 roku - Aktualności - KPP Wschowa

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

100 - lecie Naszej Państwowości. 11 listopada 2018 roku

Data publikacji 13.11.2018

Obchodzone 11 listopada Święto Niepodległości w tym roku miało szczególnie uroczysty charakter. W całej Polsce odbyło się wiele ceremonialnych wydarzeń mających na celu uświetnić okrągłą 100 - letnią rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. W powiecie wschowskim odbyły się wyjątkowe uroczystości na których nie zabrakło w gronie przedstawicieli lokalnego magistratu Komendantów służb mundurowych, którzy w imieniu policjantów, strażaków, strażników miejskich oddali hołd poległym za naszą wolność bohaterom.

W niedzielę obchodziliśmy sto lat, od kiedy Polska odzyskała swoja państwowość.  Przygotowania do listopadowej rocznicy trwały od wielu miesięcy. Wschowska Policja, aby uświetnić to jakże ważne dla naszego Narodu wydarzenie od ubiegłej jesieni prowadziła zbiórkę krwi nad nazwą „100 litrów krwi na 100 - lecie Niepodległej Polski”. Idea była jedna, jak podkreślił szef wschowskiej Policji insp. Tomasz Kłosowski:

„Na przypadający w 2018 roku setny Jubileusz Odzyskania przez Polskę Niepodległości mundurowi wspólnie z mieszkańcami powiatu wschowskiego chcą podziękować bohaterom, którzy walczyli o naszą wolności, przelewali niejednokrotnie swoją krew, a nawet ginęli wraz ze swoimi rodzinami”.

W niedzielnych uroczystościach (11 listopada), które odbyły się w gminach Wschowa, Sława, Szlichtyngowa uczestniczył Komendant Powiatowy Policji we Wschowie insp. Tomasz Kłosowski, który swoją obecnością w imieniu wszystkich policjantów, pracowników Policji podkreślał wyniosłość tej rocznicy, oddając honor podległym w walce o naszą wolność bohaterom.  We Wschowie po mszy świętej we wschowskiej farze, uczestnicy w korowodzie przeszli pod obelisk odsłonięty przed kilkunastoma dniami. Po odśpiewaniu Hymnu Polski odczytany został apel pamięci, po którym Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego oddała salwę honorową. Na zakończenie przybyłe delegacje złożyły kwiaty i znicze, a także odśpiewano wspólnie Rotę.

W Sławie obchody setnej rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości połączono z uroczystym odsłonięciem pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczystość zgromadziła na Starym Rynku wielu mieszkańców dumnie noszących barwy narodowe.

W Szlichtyngowej uroczystość rozpoczęła się mszą świętą za Ojczyznę, a następnie przeniosła się na miejski Rynek, gdzie odbył się koncert w wykonaniu uczniów państwowej Szkoły Muzycznej ze Wschowy. Uroczystość odbyła się pod wyniosłymi słowami Józefa Piłsudskiego, którego wypowiedź stanowiło wyśmienite tło uroczystości „Półtora wieku walk, krwawych nieraz i ofiarnych znalazło swój triumf w dniu dzisiejszym. Dzisiaj mamy wielkie święto narodu, święto radości po długiej, ciężkiej nocy cierpień”.

Wszystkie uroczystości były wyniosłe i  przebiegały w atmosferze wielkiego patriotyzmu.

 

 

 

opr. podkom. Maja Piwowarska

Oficer Prasowy KPP Wschowa