Miniony weekend w powiecie wschowskim - Aktualności - KPP Wschowa

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Miniony weekend w powiecie wschowskim

Data publikacji 05.03.2018

Miniony weekend w powiecie wschowskim z całą pewnością można uznać za spokojny pod kątem zdarzeń kryminalnym, natomiast bogaty w aspekcie ruchu drogowego. Wzmożone kontrole drogowe wykazują, że nadal trafiają się kierowcy lekceważący obowiązujące przepisy. Kierowcy, których niesprzyjająca aura nie zniechęca do zmiany stylu jazdy.

Kontrole trzeźwości kierowców, pomiary prędkości, stany techniczne pojazdów to jedynie namiastka działań podejmowanych przez policjantów, w szczególności ruchu drogowego. Wzmożone działania wykazują, że pomimo niesprzyjających warunków pogodowych nadal trafiają się kierowcy przyciskający za mocno pedał gazu. Tak było w przypadku 26 - letniego mieszkańca Zgorzelca, zatrzymanego do kontroli piątkowego wieczoru (2 marca). Młody mężczyzna przejeżdżał przez Dębową Łękę z prędkością 105 km/h na obowiązującej 50-tce. Jak się okazało, pojazd nie miał aktualnych badań technicznych.

Nieco niższy wynik osiągnął 42 - letni mieszkaniec Łukowa, który w niedzielę (4 marca) w Szlichtyngowej pędził 94 km/h na obowiązującej 50-tce. W trakcie kontroli okazało się, że mężczyzna miał aktualny zakaz prowadzenia pojazdów, a auto, którym poruszał się było wyrejestrowane i nie miało aktualnej polisy OC.

Przypomnijmy jakie kary grożą kierowcom za brak ubezpieczenia OC pojazdu nakładane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny:

Stawki obowiązujące od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 r.

Przerwa w ciągłości ubezpieczenia

samochód osobowy

samochód ciężarowy, autobus lub ciągnik samochodowy

inny pojazd (np. motocykl lub motorower)

kara za brak OC powyżej 14 dni (ukarany kierowca płaci 100% stawki)

4 200 zł

6 300 zł

700 zł

kara za brak OC od 4 do 14 dni (ukarany kierowca płaci 50% stawki)

2 100 zł

3 150 zł

350 zł

kara za brak OC do 3 dni (ukarany kierowca płaci 20% stawki)

840 zł

1 260 zł

140 zł

Podano stawki z zaokrągleniem do pełnych dziesiątek złotych.

 Minionego weekendu najczęstszymi wykroczeniami były nadmierne prędkości w szczególności w obszarach zabudowanych.

Minionej weekendu policjanci Wydziału Prewencji zatrzymali 26 - letniego mieszkańca Wschowy, który po wytrzeźwieniu usłyszał zarzuty krótkotrwałego użycia pojazdu mechanicznego i jazdy w stanie nietrzeźwości. Zdarzenie miało miejsce w sobotę (3 marca) tuż przed północą. Dyżurnego wschowskiej Policji zaalarmował jeden z mieszkańców, którego zaniepokoił styl jazdy poruszającego się przed nim pojazdu. Zachowanie kierowcy po opuszczeniu pojazdy nie wzbudziło wątpliwości co do trzeźwości kierowcy. W wyniku podjętych policyjnych sprawdzeń i ustaleń okazało się, że nietrzeźwy 26 - letni mieszkaniec Wschowy postanowił zabrać niebędące jego własnością auto zaparkowane przy jednej z posesji we Wschowie. Jeżdżąc od jednej krawędzi drogi do drugiej wzbudził zainteresowanie innego kierowcy. Dzięki jego czujności  lekkomyślny 26 - latek został zatrzymany, a pojazd trafił do prawowitego właściciela, który nie wiedział, że jego auto nocą opuściło teren posesji.

 

 

opr. podkom. Maja Piwowarska

Oficer Prasowy KPP Wschowa