Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Europejski Dzień przeciwko Handlowi Ludźmi

Data publikacji 18.10.2017

Dzisiaj obchodzony jest Europejski Dzień przeciwko Handlowi Ludźmi. Jak niebezpiecznym zjawiskiem jest handel ludźmi, jakie są jego formy, na co należy zwrócić uwagę, aby nie podejmować pochopnych decyzji o zarobkowym wyjeździe usłyszeć mogła wschowska młodzież podczas tematycznych spotkań.

Handel ludźmi istnieje od wieków, jest pojęciem coraz częściej pojawiającym się w medialnych doniesieniach.

Dzisiaj obchodzony jest po raz jedenasty europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi. Z danych ONZ-u, handel ludźmi - dziećmi i kobietami zmuszanymi do prostytucji oraz pracownikami zmuszanymi do niewolniczej pracy - jest dzisiaj najbardziej dochodowym przestępstwem w Europie. Szacuje się, że zyski z handlu ludźmi wynoszą rocznie 2,5 mld euro.

Budowanie szeroko rozumianej świadomości społecznej jest jednym z najważniejszych narzędzi do walki z tym okrutnym procederem.

Aby zapobiec handlowi ludźmi wschowscy policjanci prowadzoną cyklicznie zajęcia z młodzieżą.  Pierwszy cykl spotkań odbywa się w czerwcu tuż przed zakończeniem roku szkolnego. Młodzież dowiaduje się czym jest to zjawisko, na co należy zwrócić uwagę w trakcie organizowania „atrakcyjnego wyjazdu”, który w rzeczywistości posiada tzw. „drugie dno”.

Młodzież uzyskuje informacje dotyczące organizacji pozarządowych, społecznych i instytucji użyteczności publicznej takimi jak: Krajowe Centrum Interwencyjno- Konsultacyjne dla Ofiar Handlu Ludźmi, Fundacja „La Strada”, Fundacja „Dajemy Dzieciom Siłę”, ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, Stowarzyszenie „PoMOC”, czy Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji, z którymi współpracuje polska policja na poziomie krajowym.  Z uwagi na międzynarodowy charakter przestępstwa handlu ludźmi polska policja współpracuje z polskimi i zagranicznymi oficerami łącznikowymi, a także międzynarodowymi instytucjami policyjno-prokuratorskimi, tj. Interpolem, Europolem, Eorojustem, Frontexem.

W KGP działa infolinia 664-974-934, gdzie można w sposób anonimowy przekazać wszelkie informacje dotyczące procederu handlu ludźmi oraz uzyskać poradę lub wsparcie.

 

 

opr. podkom. Maja Piwowarska

Oficer Prasowy KPP Wschowa

Powrót na górę strony