Z promilami za sterem łodzi - Aktualności - KPP Wschowa

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Z promilami za sterem łodzi

Data publikacji 10.07.2017

Policyjni wodniacy rozpoczęli już sezon i służbę na wodzie. Rosnąca z roku na rok liczba turystów odwiedzających nasze akweny powoduje, że niemal codziennie mundurowi patrolują akweny. Dbają o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad naszymi jeziorami, zapobiegają popełnianiu przestępstw i wykroczeń, jak również egzekwują przestrzeganie przepisów żeglugowych. W niedzielne popołudnie wyeliminowali 56-letniego sternika, którego badanie wykazało ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie.

Wraz z poprawą pogody rozpoczął się dla policyjnych wodniaków czas wytężonej pracy. Nad bezpieczeństwem nad naszymi dużymi Jeziorami Lgiń i Jeziorem Sławskim czuwają policyjni wodniacy, którzy widoczni będą do zakończenia sezonu letniego. W tym letnim okresie policjanci dbają o bezpieczeństwo mieszkańców i turystów zarówno wypoczywających na lądzie, jak i korzystających z kąpieli.

Minionego, słonecznego weekendu policyjni wodniacy kontrolowali sterników pod kątem stanu trzeźwości, uprawnień oraz dokumentów. Uwadze nie umknęły osoby nie korzystające z kamizelek ratunkowych. Kontrolowano również wędkarzy pod kątem połowu ryb, kart wędkarskich. W trakcie takich kontroli okazało się, że 66-letni mieszkaniec Polkowic łowił w sposób sprzeczny z zasadami bezpieczeństwa.

Najdotkliwsze jednak konsekwencje prawne czekają 56-letniego sternika, mieszkańca Nowej Soli, który wybrał się na wycieczkę łodzią spalinową po Jeziorze Sławskim mając ponad 1,5 promila alkoholu we krwi.

Policyjni wodniacy nie tylko opierają swoje kontrole na działaniach represyjnych, ale przede wszystkim prewencyjnych realizując założenia programu „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą”. Rozdają ulotki informacyjne zawierające numery alarmowe, podstawowe zasady bezpieczeństwa nad wodą, konsekwencje prawne niewłaściwego zachowania się oraz obowiązujące na kąpieliskach oznaczenia.

Mundurowi na łodziach przez cały okres wakacyjny czuwać będą nad bezpieczeństwem wszystkich osób wypoczywających nad naszymi jeziorami w Lginiu i Sławie. Prowadzone są również kontrole dzikich kąpielisk oraz miejsc wypoczynku dzieci i młodzieży.

 

opr. podkom. Maja Piwowarska