Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Handel ludźmi? dopalacze?- wschowscy mundurowi stanowczo mówią NIE!

Data publikacji 19.06.2017

Już w piątek (23 czerwca) dzieci, młodzież świętować będą zakończenie roku szkolnego. Dla części z nich będzie to czas szykowania się na wakacyjny relaks. W tej grupie znajdą się również osoby, które będą chciały zapracować wykonując prace sezonowe. Aby wszystko przebiegło pomyślnie wschowscy mundurowi uczulają młodzież na co powinna zwrócić szczególną uwagę decydując się na wyjazd. Nie zapominając również o problemie z dopalaczami i innymi używkami.

Już niespełna cztery dni dzielą nasze dzieci  i młodzież od upragnionych wakacji. Sprzyjająca aura powoduje, że w głowach młodych ludzi rodzą się pomysły nie tylko na relaks, ale również zamysły związane z chęcią zarobienia swoich pieniędzy.  Policjanci zajmujący się na co dzień  profilaktyką społeczną, dzielnicowi w swoich rejonach służbowych prowadzą zajęcia z młodzieżą w ramach programów profilaktycznych „Zapobieganie handlowi ludźmi” oraz „Dopalam się sobą”. Wszystko po to, aby ustrzec ich przed podjęciem błędnych decyzji, które mogą pociągnąć za sobą niekiedy tragiczne konsekwencje.

Mundurowi wskazują na co należy zwrócić szczególną uwagę przekazując kilka praktycznych porad:

- szukając pracy trzeba zwracać uwagę na oferty pracy, agencji matrymonialnych czy biur podróży, w których za niewiele proponuje się wyjątkowo atrakcyjne korzyści. Trzeba także uważać w kontaktach bezpośrednich z osobami oferującymi takie wyjazdy – osoby takie przeważnie starają się wzbudzić zaufanie i dają się poznać jako bardzo pomocne i życzliwe.

- trzeba upewnić się czy pracodawca lub organizator wyjazdu istnieje w rzeczywistości czy tylko pojawia się w opowieściach pośrednika (powinno się zdobyć adres jego siedziby, numer telefonu i skontaktować się z nim); dobrze jest sprawdzić ofertę i pośrednika w rejestrach (np. w KRAZ – Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia) oraz zapytać, na co można liczyć w przypadku, gdy rzeczywistość odbiega od oferty (najlepiej poprosić o spisanie takiego zobowiązania).

- dokładnie przeczytać wszystkie dokumenty przed podpisaniem (w razie wątpliwości trzeba pytać – nie wolno ulegać pośpiechowi i wrażeniu, że jest to okazja która się nie powtórzy).

- w przypadku dokonywania opłat trzeba żądać pokwitowania.

- warto zadbać o wszelkie formalności i dokumenty, aby nie uzależnić się od innych (mieć ważny paszport, pozwolenia, dokumenty potwierdzające kwalifikacje, których oczekuje pracodawca, ubezpieczenie – od następstw nieszczęśliwych wypadków i ewentualnie kosztów leczenia); dobrze jest mieć przy sobie także adres i numer telefonu polskiego konsulatu, numer telefonu Poland Direct, z kraju do którego zamierzamy wyjechać oraz telefon komórkowy z aktywnym roamingiem, a ponadto także Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego i pieniądze na powrót w razie gdyby oferta pracy okazała się fałszywa.

- zaufanym osobom warto zostawić przed wyjazdem kserokopie wszystkich zabieranych dokumentów oraz adres, pod którym zamierzamy przebywać; dobrze jest też ustalić częstotliwość kontaktów telefonicznych oraz "hasło ratunkowe" – którym będzie można posłużyć się w razie sytuacji, gdyby nie można było wprost powiedzieć o ewentualnych kłopotach.

Po wyjeździe trzeba pamiętać o tym, że niezależnie od sytuacji nikt nie ma prawa do tego, aby kogoś więzić przetrzymywać lub zmuszać do czegokolwiek. Nawet osób, które świadomie podejmowały decyzję o tym, że będą pracować w tzw. przemyśle erotycznym.

 

W trakcie spotkań mundurowi prowadzą również profilaktykę uzależnień od substancji psychoaktywnych,  biorąc pod uwagę ekspansję nowego typu środków psychoaktywnych,  jakimi są dopalacze. Program „Dopalam się sobą!” ma  na celu uświadomienie dzieciom i młodzieży jakie konsekwencje, niekiedy nieodwracalne pociągają za sobą wszystkie używki, w tym w szczególności dopalacze.


Przydatne linki:

http://www.lastrada.org.pl
http://msz.gov.pl
http://mswia.gov.pl
http://nfz.gov.pl



 opr. podkom. Maja Piwowarska

Oficer Prasowy KPP Wschowa

Info KWP w Krakowie

 

Powrót na górę strony