Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa-działa

Data publikacji 24.05.2017

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa została wdrożona 9 września 2016 roku w województwie lubuskim. Program tego innowacyjnego narzędzia zakładał poprawę bezpieczeństwa mieszkańców, którzy w łatwy sposób, drogą internetową mogą zgłosić problemy, które są dla nich uciążliwe i przede wszystkim zagrażają bezpieczeństwu. W powiecie wschowskim zanotowano 462 zgłoszenia, które potwierdziły się w 250 przypadkach.

„Mapa” jest dostępna w Geoportal.pl Obsługa tego narzędzia została zaprojektowana tak, aby bezproblemowo, wręcz intuicyjnie mógł z niej skorzystać każdy obywatel. Pozwala zaznaczyć na mapie miejsca zagrożone, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa, miejsca, na które policjanci powinni zwrócić uwagę i interweniować.

Katalog obejmuje 25 kategorii. Na terenie powiatu wschowskiego w większości są to zgłoszenia drogowe, takie jak przekroczenia dozwolonej prędkości, nieprawidłowe parkowanie, zła organizacja ruchu drogowego, niewłaściwa infrastruktura drogowa. Zgłoszenia również dotyczą zagrożeń uciążliwych społecznie takich jak: grupowanie się młodzieży, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, używanie środków odurzających.

Analizując zgłoszenia i dyslokację patroli ruchu drogowego należy stwierdzić, że to internetowe narzędzie sprawdza się.  W miejscach wskazanych pod kątem piractwa drogowego, w obszarach zabudowanych część kierowców straciło prawo jazdy. Od 9 września 2016 roku- 15 kierowców, natomiast od początku bieżącego roku już 19. Jednym ze wskazywanych obszarów, gdzie dochodzi do przekroczeń prędkości jest teren gminy Szlichtyngowa, gdzie wczorajszego przedpołudnia prawo jazdy stracił 32-letni kierowca opla. Pomiar prędkości wykazał 108 km/h w obszarze zabudowanym, na ograniczeniu do 50 km/h.

Interaktywna Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa działa cały czas i zachęcamy do jej redagowania. 

Prosimy jednak o odpowiedzialne korzystanie z aplikacji, gdyż każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję policji.

Należy też zaznaczyć, że forma kontaktu przez interaktywną stronę nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji policji. W nagłych przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 i 997. 

 

opr. podkom. Maja Piwowarska

Oficer Prasowy KPP Wschowa

Powrót na górę strony